Turkcell Araç Giydirme

Kumlama Cam Filmi
19 Temmuz 2015

Araçlarınızın görselini istediğiniz makine ve folyo markasında basabilirsiniz. Ancak seçim yapmadan önce aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir:

1- Öncelikle Cast Folyo’ya mı baskı yapıyorsunuz ? Cast folyo kıvrımlı ve iç bükümlü kısımlarda daha fazla tutuculuk sağlar ve uygulama sırasında diğer folyolara göre daha pratiktir.
2- Uygulama esnasında folyoyu esnetecek misiniz? Eğer cevabınız evet ise, cast folyo üzerinde kullanılan mürekkebinde esneyebileceğinden emin olun. Bazı UV baskı mürekkepleri esneme yapmadığından dolayı problemlere neden olabilir. Boran Reklam tarafından kullanılan OCE Arizona UV Baskı boyaları esneme açısından hiçbir sorun yaratmamaktadır.
3- Baskı esnasında kullandığınız mürekkeplerin garanti süresi nedir ? Bazı mürekkep üreticileri vaat ettikleri garanti süresine ulaşamamaktadır. Bu yüzden emin olduğunuz mürekkepleri kullanmanız önerilmektedir. Büyük mürekkep üreticileri genelde 3 sene garanti vermektedir.


4- UV de nasıl bir boya kurutma kullanıyorsunuz ? Genelde UV de folyo ürünleri çok fazla ışın altında tutulamaz bunun sebebi de folyonun esnek bir materyal olmasıdır. Laminasyon yardımı ile boya koruyuculuğu arttırılabilir.
5- Bazı laminasyon işlemlerinden sonra cama uygulamada en çok karşılaşılan sorun laminasyon ile malzeme arasına 1-2 sene sonra yağmurdan dolayı su girmesidir. Bu da cam da flu bir görüntü yaratmaktadır. Araç bakımına da bağlı olan bu hata müşterilerimize önceden belirtilmektedir.

Eğer daha önce hiç araç kaplama işleminde bulunmadıysanız bu yazıyı dikkatli okumanızı tavsiye ederim: Araç kaplama işlemi düşündüğünüzden çok daha zor bir işlemdir. Sektöre ilk başladığımız zamanlarda profesyonel kişilerden yardım alarak başladığımız bu işi ayrıca eğitimler ile ileri bir seviyeye taşıyabildik. Bu seviyeye ulaşmadan önce 3 kere kendi aracımızı kaplayarak pratikler yaptık. 2000 lerde ilk işimiz bize ulaştığında tam 12 saatimizi almıştı ancak yeterli kaliteye ulaşamamıştık. Daha sonra tekrar baskısını yapmak zorunda kaldık ve doğal olarak ilk işimizden para kazanamadık. Ancak bu şekilde gelişmemiz ve 15 senelik tecrübemiz sayesinde bu günkü seviyeye ulaşabildik.

Araç Kaplanırken dikkat etmeniz gereke hususlar:

1- Folyoyu iki taraftan sabitlemek folyo üzerindeki kırışıklık ve çizilmeleri engelleyecektir.
2- Isıtma cihazınız olmassa olmazlardandır. 80 TL’lik bir bütçe ile buna kavuşabilirsiniz.
3- Fine Air Release diye adlandırılan baloncuk patlatma aleti folyo altında kalan havayı kolayca almanızı sağlayacaktır.